******** DURAĞAN KÜLTÜR VE TANITIM SİTESİ *********
DURAĞANLI KIZIMIZIN BÜYÜK BAŞARISI
FacebookGoogle könyvjelzőTwitterJP-Bookmark

Bağcılar belediyesi Enderun yetenekli çocuklar merkezinde eğitim gören ilçemiz den Ali ihsan Karaboğa’nın kızı Nazlı Nur KARABOĞA yeni bir buluşa daha imza attı bundan öncede AKILLI OTOMOBİL GÜNEŞLİĞİ ; GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ŞARZ OLAN OTOMOBİL AKÜSÜ ; KUL SUYU gibi buluşları olan ödül alan Nazlı Nur KARABOĞA bu sefer de bir fikir ile yola çıkarak gene dünyada olmayan otomobillerdeki bir projesi ile öne çıktı bu seferki projesi suda batmayan araba kendi fikri ve özel yazılım ,tasarım ile gerçekleştiği bu proje sayesinde artık arabalar suda batmayacak özel geliştirdi sistem sayesinde sel ve kaza sonucu suya batan araçlar otomatik yazılım sistemi sayesinde aracı su yüzüne çıkaracak kaza sonucu denize düşen dereye düşen sele kapılan araçtakiler boğulmaktan kurtulacak ve bu tip kazalar sonucu boğularak hayatını kaybedenler azalacak Nazlı Nur bu projenin patenti için başvuruda bulunduklarını belirtti

http://www.bagcilar.bel.tr/icerik/523/18421/liseli-ogrenci-suda-batmayan-araba-yapti.aspx

https://www.memurlar.net/haber/786200/liseli-ogrenci-suda-batmayan-araba-yapti.html

https://www.yenisafak.com/hayat/liseli-ogrenci-suda-batmayan-araba-yapti-3405896

15 yaşındaki Nazlı Nur Karaboğa, araç sürücülerinin ve yakınlarının canını kurtaracak bir sistem geliştirdi. Sisteme göre; cam seviyesine kadar suya batan arabanın içindeki sensör hava kompresörünü harekete geçirince aracın altında şişen hava yastığı sayesinde araba su yüzeyinde kalıyor.

 

 

 

 

“Haberlerde karşımıza sık sık suya düşen araçlarla ilgili kazalar çıkıyor. Suya batan araçlarda ölenler de oluyor. En son 4 kişilik bir aile suda hayatını kaybetmişti. Aralarında 2 yaşında bir kız da vardı. O bebeğin ölümü beni çok üzdü. Çok kötü bir duyguydu.

Bunun önüne geçilmesi gerektiğini düşündüm ve bunu tasarladım. Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde öğretmenlerimin de yardımıyla ‘Batmayan Araba’ projesini yaptık. İnşallah bundan sonra kimse üzülmez” dedi.

  • Su içinde yapılan denemelerde başarılı sonuçlar veren “Batmayan Araba” sistemi şu şekilde işliyor: “Aracın içine sensör altına da hava yastıkları yerleştirdik. Suya düşen arabada su cam seviyesine geldiğinde yada belli bir ağırlığa ulaştığı zaman devreye giren sensör hava kompresörünü harekete geçiriyor. Aracın altındaki hava yastığı tüpler yardımıyla şişiyor ve böylece araba yükselerek suyun yüzeyine çıkıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hava yastığı belli bir değere ulaştığında açılacağı için yağmur yağışlarında veya alçak seviyedeki sudan geçerken bir sorun yaşanmayacak.

Projeyi biraz daha geliştirmeyi düşündüğünü dile getiren Karaboğa, “Ters düştüğü zaman arabada bir tehlike yaşanmasın diye üstüne (tavan kısmına) ve çamurluklara da hava yastığı temellendireceğiz 

diye konuştu.

 

 

 

 

Yorum ekle

Yorumların hukuki sorumluluğu yazan kişiye ait olup www.duragan.com.tr ve
yöneticileri sorumlu tutulamaz. www.duragan.com.tr yöneticileri gerektiğinde
yorum yazarlarının IP numaralarını ve kişisel bilgilerini yetkili makamlara verebilir.
Siteye yorum yazan ziyaretçiler bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK DURAĞAN