******** DURAĞAN KÜLTÜR VE TANITIM SİTESİ *********
Sinop Sahillerine dikkat ..
FacebookGoogle könyvjelzőTwitterJP-Bookmark

 

 Yeni  yol un  açılması ile  1 saatte   Sinop a  ulaşılabilmektedir.İlçemizden  Sinop a denize yüzmek ve tatil için giden  hemşehrilerimize   bekleyen tehlike  Rip  den bahsedeceğiz.

 Sinop sahilinin seri katili: Rip

 

Birkaç hafta önce Boyabatlı iki genç, gene üç yıl önce nükleer karşıtı iki genç Sinop’ta Akliman bölgesinde denizde boğuldu. Bu gençlerin ve belki bilemediğimiz kaç kişinin ölümlerinden “Rip” denen akıntı sorumludur.

Rip akıntısının Karadeniz sahilinde her yıl kaç can aldığını bilemiyoruz. Ama gazetelere yansıdığı için İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki plajlarda çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini öğreniyoruz. Bu ölümlerin önemli bir bölümünün bu Rip akıntısından kaynaklandığından artık eminiz. Bir dostumuz “Karadeniz ile ilgisi olanların bilmesi gerekir” notu ile bize bir ileti gönderdi. Bu iletiyi dikkatle inceledik. Dostumuzun dediği gibi Karadeniz ile ilgimizi olduğu için bu iletiyi yayınlamaya karar verdik. Eskiden Akliman sahilinde denizin içinde kuyular bulunduğu, yüzenleri bu kuyuların içine çektiği anlatılırdı. Henüz Sinop için bile deniz mevsimi bitmedi. Bu nedenle Sinop’ta denize girenlerin bu yazıyı dikkatle okuması ve “Katil Rip Akıntısı”nı tanıması gerekir.

Rip akıntısı nedir?

Kıyıdan / Plajdan denize doğru olan bir akıntıdır.


Rip akıntısı neden oluşur?

Kıyıya ulaşan (çarpan veya kıyıda çatlayan) dalgaların etkisine tepki nedeniyle oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri nedeniyle meydana gelir. Pek çok plajda bu oluşum, bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde meydana gelir.

Uzmanlar, halk arasında kum göçmesi veya kum kayması olarak adlandırılan, ayakların altından kumun birden kaybolması olayına, Rip akıntılarının neden olduğunu bildirdi.

Rip akıntılarının, kıyılarda meydana gelen doğal bir olay olduğunu ve kıyının morfolojik özelliklerine bağlı olarak, dünyanın birçok ülkesinde görüldüğünü belirten uzmanlar, Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgaların, kıyıdaki kayalık, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde, dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratan nesnelerin etkisiyle oluşabilirler.

Dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken, denize doğru bir basınç oluşturmakta ve kıyının uygun bir kesiminden (genellikle o sahanın en derin kesiminden) denize doğru dönerek rip akıntısını meydana getirmektedir. Rip akıntıları, deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir akarsu görüntüsü kazanan güçlü ve hızlı akıntılardır diye vurguladı.

Nasıl belli olur?

Dikkatli bir gözle anlaşılabilir. Rengi, çevresindeki su rengine nazaran daha koyudur ve su derinliği fazladır. Akıntı yüzeyi çevresindeki denizin yüzeyine göre daha kırışıklıdır.

Rip akıntısının tipleri var mı?

Sabit tip akıntı: Aylar boyunca aynı yerde görünen akıntıdır. Nedeni, dip yapısı, çevredeki sahil yapısı olabilir.

Aniden oluşan tip: Kısa bir süre içerisinde sahile gelen dalgaların yüksekliğinin değişimi nedeniyle meydana gelir. Çok tehlikelidir.

Gezici tip akıntı: Kıyıya paralel bir akıntının neden olduğu, kıyı boyunca yer değiştiren bir akıntıdır.

Rip akıntısına yakalanmışsak ne yapmalıyız?

* Sakin olunuz.
* Direkt olarak kıyıya doğru yüzmeyiniz.
* RİP ten çıkmak üzere yanlara yüzünüz.
* Yardım çağırınız.
* Kendinizi yormadan suda uzun süre kalmaya hazır olunuz.


Boğulmalara neden oluyor?

Uzmanlar, Rip akıntılarının saniyede 1-2 metre hızla, 20-30 metre genişliğinde bir hat boyunca denize doğru hareket ettiğine ve bu akıntıya kapılan insanların, çok iyi yüzme bilseler bile, boğulma riskiyle karşılaştıklarına dikkati çekerek, Kıyılardaki boğulmaların önemli bir kısmına bu akıntılar neden olmaktadır.

Akıntıya kapılan insanlar, hızla denize doğru sürüklenmeye başladıklarından, bu anafordan kurtulmak için panik halinde karaya doğru yüzmeye çalışırlar. Oysa en iyi yüzücüler bile rip akıntılarının hızı olan saniyede 1-2 metre yüzemez. Bu akıntıdan ve boğulma riskinden kurtulmak için karaya doğru değil, kıyıya paralel yüzerek akıntı alanından kurtulmaya çalışmak gerekir.

Bu akıntıya karşı nasıl davranılması gerektiği bilinirse, boğulma olayları da azalır.

Tüm açıklamalara karşın, "Ben çok iyi yüzerim bana bir şey olmaz" demeyin. Size bir şey olur. Rip akıntısına kapılan biri çok iyi yüzme bilse de boğulabilir. Saatte 70 km hızla giden bir akıntıya karşı kim karşı koyabilir? Şunu kesin olarak bilmeliyiz ki şimdiye kadar bir şey olmamış olması, biz iyi yüzme bildiğimizden değil, güçlü bir rip akıntısı ile karşılaşmadığımızdandır.

"Ben insanların kalabalık olduğu yerden ayrılmıyorum, bir şey olursa yardım ederler" demeyin çünkü bazen insanların kalabalık olarak denize girmeleri rip akıntılarına sebep olmakta ve toplu boğulmalara neden olmaktadır. Ayrıca yardım etmeye çalışanların da boğulduğu sık görülmektedir


Kendimizin ve yakınlarımızın hayatını tehlikeye atmayalım ve bilmeyenleri de bu konuda bilgilendirelim.

Dikkat! Hilal biçimli kıyılar tehlikeli

Hilal biçimli kıyılarda rip akıntısı ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, kıyılarda denize girecek olanlara uyarılarda bulunarak, Denize girmeden önce kıyı güvenliği şartları kontrol edilmelidir. Mendirek ve denize doğru çıkıntı yapan kayalıklardan 30–40 metre uzak durulmalı uyarılarını yapıyorlar.

Uzmanlar, Rip akıntısı oluşabilecek kıyılara uyarıcı levhaların konulmalı ve yoğun olarak denize girilen yerlerde cankurtaran bulundurulmalı önerilerinde bulundular.


Turizmini geliştirmeye çalışan Sinop’ta Rip akıntılarının tehlikesi halka, öğrencilere yeteri kadar anlatılmış mıdır? Tehlikeli kıyılarda uyarıcı levhalar konulup buralarda cankurtaran bulunduruluyor mu?

Bu soruların cevabını Sinop’un ilgilileri, bilgileri vermelidir.

Eğer bu sorulara yeterli cevaplar verilmez ve bu kıyılarda "Bana bir şey olmaz" diyen gençler peş peşe ölürse Karadeniz’in bu en güzel plajları da ölü denize döner.

 

 

 

Yorumlar 

 
#4 11-04-2015 14:22
2007 yılında Sinop Türkeli ilçesi sahilinde,ben ve kuzenim rip e yakalandık.sahildekiler bizi oyun oynuyoruz sanıp ilgilenmediler bile.Kuzenim beni,ben kuzenimi sahile paralel sola doğru çekiştire çekiştire kurtulduk.O an çok yorulduk ve kıyıya yüzmeye çalıştığımız ilk anlarda 1 metre kıyıya gittiysek 3-5 metre denize doğru çekildik.İkimizde iyi yüzen insanlar olmamıza rağmen,panik insana bildiklerini unutturuyor.Aman dostlar.Dikkat edelim...
Bu sayfayı yapanlara teşekkürler.
 
 
#3 10-08-2009 13:39
bence bazı şeyleri doğru ama bence sinop un her gecen gün tatilcisi çoğaldığı için akdeniz turizimçileri kıskandı.yetkililere duyrulur sahil şeritlerinde can kurtaran bulundurun.milli gelirimizi kıskanan fırsatcılara inadına sinop.yüzenlerde bırazcık dikkatli olsunlar acı tatırmasın allah kimseye.sinop çok güzel bir il kıymetini bilelim .
 
 
#2 07-08-2009 17:38
gerçektente yapılan uyarılar ve tespitler yüzde yüz doğru tespitler.karadenizde yüz mek isteyenlerin bu uyarıları dikkate almasında kesin fayda var.yakın zamanda iş yeri arkadaşımın oğlunu karadenizde yüzmede kaybettik.
 
 
#1 07-08-2009 17:07
böyle akıntılarda kıyıya vuran dalga geri denize doğru süratle çekilr kişi yüzerken bu durumlarda kendini denize doğru hareket etmeli yani içeri doğru yüzmeli genlde tüm karadeniz sahil şeridi böyledir . kişi bilmediği yer hakkında bilgi sahibi olmadan denize vs. ırmağa , baraja veya gölet lere girmemelidir.. BENDEN ABİ TAVSİYESİ BEN ŞAHSEN YÜZME BİLMEYENLE ÇELTİK TARLASINA DAHİ GİTMEM..
 

Yorum ekle

Yorumların hukuki sorumluluğu yazan kişiye ait olup www.duragan.com.tr ve
yöneticileri sorumlu tutulamaz. www.duragan.com.tr yöneticileri gerektiğinde
yorum yazarlarının IP numaralarını ve kişisel bilgilerini yetkili makamlara verebilir.
Siteye yorum yazan ziyaretçiler bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK DURAĞAN