******** DURAĞAN KÜLTÜR VE TANITIM SİTESİ *********
DOĞDUĞUMUZ YERLERDE DOYAMADIK
FacebookGoogle könyvjelzőTwitterJP-Bookmark

DOĞDUĞUMUZ YERLERDE DOYAMADIK

Halk arasında güzel bir söz vardır:” İnsan doğduğu yerde değil, doyduğu yerdedir. ”diye. Bunun sayısız örneğine de şahit olmuşuzdur tarihimizden; zira Türklerin Orta Asya’dan Viyana önlerine varan seferleri yeri gelmiş yeni otlaklar keşfetmek için olmuş, yeri gelmiş salgın hastalıklardan kurtulmak için, bunlarla da yetinilmeyip daha ulvi bir amaç olan cihan imparatorluğu için koşturulmuştur atlar. Zamanla uzak diyarlara olan bu yolculuklar ülke içerisindeki gelişmişlik farkından dolayı şehirlerarasında da sık yaşanmaya başlamıştır. Üzerine onlarca türküler söylenen bu duruma insanımız “gurbet, yaban eli” tabirini uygun görmüştür. Sözlüklerde gurbet kavramı farklı anlamlarda kullanılmakla birlikte daha çok “doğup yaşanılmış olan yerden uzak yerde yaşama” olarak anlaşılmıştır.

Türk insanı, gittiği yerleri vatan bilmesine bilmiştir; ama doğup büyüdüğü yerlere olan özlemini hiçbir zaman dindirememiştir. Köyüne, mahallesine, iline olan hasreti her daim diri olmuştur. Şair Kemalettin Kamu da bu durumdan şikâyetçi olsa gerek ki gurbet hakkında "Ben gurbette değilim / Gurbet benim içimde” diyerek kalbinin derinliklerinden gelen memleket özlemini bu dizelerle anlatmaya çalışmıştır. Dinlediğim bir gurbet hikâyesinde şöyle diyordu bir amcamız:” Köyden bir hemşerimiz İstanbul’a yanımıza çalışmaya gelse onunla konuşmak için can atardık, öyle bir kucaklardık ki insanın annesine, babasına sarıldığı gibi sarılırdık birbirimize. Zira bu kimsenin yakın akraba olmasına da gerek yoktur, sadece bizim oralardan olması yeterdi. ”

Köyünden çeşitli sebeplerle kalkmış büyük şehirlere göç etmiş insanımız da derinden hisseder gurbet acısını. Bu yüzdendir ki aynı mahallede otururlar, sosyal ve dayanışma dernekleri kurarlar, yaşadıkları yerlerin bir benzerini bu yeni yaşam alanlarında inşa etmeye çalışırlar. Fırsatını bulup birkaç günlük tatil bulduklarında da gitmek isteyecekleri ilk yer yine doğup büyüdükleri yer olacaktır.

Avrupa’da yaşayan insanlarımızda da görürsünüz gurbetin etkisini. Gurbetçi deriz biz onlara. Alman’a, Fransız’a turist deriz de onlara turist demeye varmaz dilimiz. Bu insanlarımızın oralarda evi vardır, işi vardır da yine doğup büyüdüğü memleketini özler, durur. Avrupa’nın zenginliği memleketinin zenginliği kadar sevindirmez onu. Patlayan her bir bombada içi parçalanır, anavatanın aleyhine söylenen her sözde, her işte bayrağı alıp sokağa çıkması bundandır.

Balkan Savaşları’nda zulme uğrayan soydaşlarımız da anavatan, der Türkiye için. Oralardan göçüp gelirken dillerinde bu söz vardır, türkülerinde bu hasretliği ilmek ilmek işlediklerini görürsünüz. Balkanlar’ı kaybetmeyi göze alan bu insanlarımız, sıra Türkiye’ye gelince “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek anavatanda garip yaşamayı içine sindiremeyeceğini göstermiştir.

Şimdi gelin siz söyleyin; doğduğumuz yer mi doyduğumuz yer mi bizim memleketimiz? Siz kararınızı verirken ben de gurbet hakkında yazılan şiirlerden bazı bölümler paylaşayım:

“Dağda dolaşırken yakma kandili/Fersiz gözlerimi dağlama gurbet!/Ne söylemez, akan suların dili/Sessizlik içinde çağlama gurbet!” (N. Fazıl Kısakürek)

“Bir canım olsa da yurt için versem/Ufka nakış nakış kanımı sersem/Kalk gardaş sılaya gidelim desem/Ötüken yolunda gurbet yazılı.” (Abdürrahim Karakoç)

“Gurbete gidende/Dönmez diyorlar/Akar gözyaşların/Dinmez diyorlar/Sevenler murada/Ermez diyorlar/Gitti benim nazlı/Yârim gelmedi.” (Neşet ERTAŞ)

“Vatandan uzakta sanmayın beni/Türkiye’miçimde, ayrı değilim/Gurbetçi diyerek, anmayın beni/Türkiye’m içimde, ayrı değilim” (Bahattin Karakoç)

“EI gibi sıraya katışamadım,/Evlat oIdum eIden tutuşamadım,/Anam, babam öIdü yetişemedim,/Köyüme çok uzak yoIun Almanya.” (Ozan Arif)

Fahri ÇELİKTEN

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

 

Yorum ekle

Yorumların hukuki sorumluluğu yazan kişiye ait olup www.duragan.com.tr ve
yöneticileri sorumlu tutulamaz. www.duragan.com.tr yöneticileri gerektiğinde
yorum yazarlarının IP numaralarını ve kişisel bilgilerini yetkili makamlara verebilir.
Siteye yorum yazan ziyaretçiler bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Güvenlik kodu
Yenile